اتانازی و مرگ کمکی

اتانازی و مرگ کمکی به معنی عمل کمک کردن به مرگ فردی با بیماری حاد و لاعلاج با درخواست بیمار است. به غیر از هلند، بلژیک، سوئیس ، لوکزامبورگ و ایالت ارگان امریکا اتونازی در سایر نقاط جهان غیرقانونی است. توجه داشته باشید که در بسیاری از کشورها کمک به فرد برای انجام خودکشینیز غیرقانونی است.

اتانازی یا قتل ترحمی بمعنی مرگ سریع، فاقد درد و غیرتصادفی بیماران لاعلاج و حیوانات است. در انسان داروی مسکن «پنتوباربیتال» در دوز‌های بالا برای آن بکار می‌رود و در حیوانات علاوه بر ترکیبات دارویی، از روش‌های فیزیکی نیز استفاده می‌شود. در اغلب ادیان زندگی هدیه خداوند است و باید در حفظ آن کوشید. پیروان مذاهب موافق اتانازی انسان نیستند. موافقان اتانازی بویژه افرادی که شخصاً در معرض آسیب قرار گرفته‌اند برای رسمیت دادن به آن کمپین می‌کنند. در مورد اتانازی حیوانات اختلافی نیست. بر عکس طرفداران حقوق حیوانات برای کاهش کشتار بیرحمانه حیوانات‌ دیگران را متقاعد می‌کنند که بشیوه مناسبی آنها را اوتانازی کنند.

اتانازی (Euthanasy) بسته بمنظور استفاده از آن معانی متفاوتی دارد. اولین کاربرد آن به «سوتونیوس» و توضیح چگونگی مرگ «امپراطور آگوستوس» بر می‌گردد که «در بازوان همسرش لیویا و بروش اتانازی که آروزی وی بود، با سرعت و بدون رنج جان داد». این کلمه برای اولین بار در دنیای پزشکی توسط فرانسیس بیکن (1626-1561) بکار رفت و منظور از آن مرگ آسان، ‌بدون درد است که در جریان آن پزشک تصمیم می‌گیرد درد فیزیکی بیمار را پایان دهد. امروزه اتانازی بمعنی «ایجاد مرگ سریع و بدون درد» در «بیمار درناک و لاعلاج» و بشیوه «عامدانه» (عاری از عنصر تصادف) است.

بیمار لاعلاج که دائماً درد می‌کشد درخواست دارد بصوت آرام بمیرد. توقف روند درمانی بیمار، ‌قطع سرم، ‌قطع اکسیژن، ‌قطع دیالیز و جدا کردن دستگاه‌های حمایتی از اندام‌های حیاتی بیمار و مصرف دوز بالای داروی مسکن روش‌های مختلف اوتانازی است. گاه پزشک با تجویز داروی خاص، ‌مقدمات آن را فراهم می‌کند و اجرای آن بعهده بیمار می‌گذارد و گاه پزشک یا پرستار رأساً داروی کشنده یا جداسازی دستگاه‌ها از بیمار را اجرا می‌کنند. در سوئد یک کلینیک بیماران لاعلاج را طی مراسم قانونی، اوتانازی می‌کند. در استرالیا اوتانازی غیرقانونی است ولی یک بیمارستان دریایی روی کشتی به آن اقدام می‌کند.

در کشور‌های مختلف، اوتانازی در انسان و حیوانات قوانین متفاوتی دارد و تابع باورهای مذهبی، سنت‌های بومی، تجربیات شخصی و فشار تشکل‌های مردم‌نهاد است. در فرانسه «شانتال سیبره» معلم 50 ساله و بازنشسته، دچار بیماری بسیار نادری شد و چهره زشتی یافت و از رئیس جمهور (سارکوزی) خواست با رضایت خود او، وی را بکشند. تومور صورت او ابتدا قوه بویایی و چشایی او را گرفت و بعد از بیرون آوردن آن بینایی‌اش از دست رفت. وی گفته بود: «حتی یک حیوان هم نباید زندگی که من دارم را تجربه کند». این بیماری در عرض 20 سال در سراسر جهان 200 قربانی داشته است.

اقسام اوتانازی

اوتانازی را بر حسب رضایت آگاهانه فرد به سه دسته «اختیاری»، «غیراختیاری» و «نااختیاری» تقسیم می‌کنند. در ادبیات پزشکی و اخلاق زیستی اختلاف است که اساساً دو روش غیراختیاری و نااختیاری را جزو اوتانازی بگذارند!

اوتانازی اختیاری. این مرگ با درخواست و رضایت بیمار انجام می‌شود. در بلژیک، ‌لوگزامبورگ و هلند، اوتانازی اختیاری فعال قانونی است. اوتانازی اختیاری غیرفعال در آمریکا مجاز است. وقتی بیمار مرگ خود را با کمک پزشک درخواست می‌کند، ‌آن را «خودکشی کمک‌شده» می‌نامند. خودکشی کمک‌شده در سویس و ایالت‌های اورگون، ‌واشنگتن، مونتانا و ورمونت آمریکا جایز است.

اوتانازی غیراختیاری. این شکل اوتانازی زمانی است که همچون افراد بیهوش یا کودکان، رضایت بیمار در دست نیست. اوتانازی کودکان در سراسر دنیا غیرقانونی است ولی در شرایط خاص در کشور هلند و تحت کنترل «پروتکل گرونینگن» عمل جنایی تلقی نمی‌شود.

اوتانازی نااختیاری. علیرغم تمایل و اراده بیمار انجام می‌گیرد. در این روش فرد قادر به امضاء رضایت‌نامه هست ولی نمی‌تواند این کار را بکند و مرگ را انتخاب نمی‌کند و یا از او سؤال نمی‌شود. این مرگ مورد مخالفت است و بر اساس قانون، جنایت شناخته می‌شود و زمانی بکار میرود که نتوان قوانین مربوط به دیگر اشکال اوتانازی را تغییر داد. هر سه نوع اوتانازی بالا را می‌توان به دو دسته «منفعل» و «فعال» تقسیم کرد. اوتانازی منفعل مستلزم کنار گذشتن درمان‌های عادی مثل آنتی‌بیوتیک ضروری برای ادامه حیات فرد می‌باشد. اوتانازی فعال مستلزم استفاده از تزریق مواد کشنده می‌باشد که مورد چالش است و بسیاری از مؤلفین آن را گمراه‌کننده و غیرمفید می‌دانند.

نمونه‌ها در انسان

در عملیات T4 در آغاز جنگ جهانی دوم تصمیم گرفتند کودکان عقب‌مانده ذهنی یا ناتوان جسمی زیر 3 سال آلمانی را بکشند. این طرح بعدها شامل افراد بزرگ‌تر شد. بیماران به اردوگاه مرگ فرستاده می‌شدند. بعدها این برنامه در اردوگاه‌های کار و بازداشتگاه‌های اسرای جنگی سرایت کرد و زندانیان بیمار را به این بهانه می‌کشتند.

پاپ ژان پل دوم بدلیل پیشرفت بیماری پارکینسون قادر به بلغ غذا نبود و حفظ حیات وی از طریق اقدامات پزشکی میسر نبود. تصاویر و فیلم‌های ویدئویی روزهای آخر عمر وی حاکی از آن است که اجازه استفاده از لوله تغذیه نداده است اگرچه در روزهای آخر لوله بینی به او وصل می‌شود. بنابراین احتمال میرود که او از این موضوع آگاه بوده و تیم پزشکی وی آگاهانه به مرگ او کمک کرده‌اند. او در آخرین کلماتش گفته بود «بگذارید بروم به خانه پدر» واتیکان مخالف این موضوع بود و مسئله را هیاهوی رسانه‌ای میدانست. پاپ بندیکت شانزدهم قبلا گفته بود «اقدامات درمانی خاص مثل تغذیه وریدی یا از طریق لوله، روش درمانی معمولی است و قطع آن اوتانازی محسوب می‌شود که گناهی نابخشودنی است».

اتانازی در سوئیس

بسیاری از بیماران لاعلاج خارجی ، با استفاده از قوانین سوئیس که در جهان آزادانه‌ترین قوانین در این خصوص را دارد، به کلینیک دیگنیتاس سوئیس مسافرت می‌کنند تا اقدام به خودکشی کنند.

دیگنیتاس فرایند کامل و نسبتاً طولانی‌ای برای خودکشی کمکی دارد، تا اطمینان حاصل کند که همه چیز به صورت قانونی است. خدمات آن‌ها برای نظارت و آماده سازی برای خودکشی 4000 یورو هزینه دارد و اگر خدماتی مانند داشتن دکتر حاضر، مدارک فوت، مدیریت و اجرای مراسم ختم/دفن را هم محسوب کنیم هزینه تا 7000 دلار بالا می‌رود.

اطلاعات تماس با دیگنیتاس در وب سایت آن‌ها www.dignitas.ch, موجود است و همچنین بروشور دیگنیتاس Dignitas brochure نیز در آنجا به صورت پی دی اف موجود است که شامل لیست قیمت‌های آن‌ها می‌باشد.

اتانازی در ایران

در قوانین اسلامی اتانازی مجاز نمی باشد.

نتیجه

برای کسانی که قادر به پرداخت مخارج دیگنیتاس نیستند اما دوست دارند در خودکشی کمکی حمایت‌های اضافی‌ای داشته باشند، خروجی بین‌المللی (www.exitinternational.net), که توسط دکتر فیلیپ نیچک تاسیس شده است می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. سازمان خروجی بین المللی علاوه بر انتشار کتاب قرص آرامش بخش، جلسات و کارگاه‌های منظمی در ایالات متحده ، استرالیا ، کانادا و بریتانیا برگزار می‌کند. در این کارگاه‌ها با هدف قرار دادن بیماران لاعلاج، توصیه‌هایی در خصوص بهترین راه‌های دست‌یابی به خودکشی ارائه می‌شود.

 

www.000webhost.com