خودکشی با اسلحه‌ ها

همانطور که قبلاً اشاره شد(مراجعه شود به کشنده‌ترین روش‌های خودکشی) ، اگرچه خودکشی با اسلحه‌ ها برای اقدام به خودکشی یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها می‌باشد، کاملاً ایمن نیست.

 

دلایل غیرکشنده بودن خودکشی با اسلحه‌ ها

دلایل غیر کشنده بودن اقدام به خودکشی با اسلحه شامل اقدام به شلیک به سینه یا شکم (احتمالاً با هدف شلیک به قلب) و نخوردن تیر به قلب، گذشتن تیر از شقیقه و نخوردن به مغز، قرار دادن اسلحه در زیر چانه رو به بالا ،جاخالی دادن و در نتیجه نخوردن تیر به قسمت‌های مهم مغز، عدم استفاده از اسلحه‌ی قوی یا مهمات ضعیف می‌باشند. برای اطلاعات بیشتر به قسمت قابل اعتماد بودن مراجعه کنید.

به نظر می‌رسد که احتمال خودکشی موفق با اسلحه‌ ها ،  با موارد ذیل مرتبط باشد:

1. استفاده از اسلحه‌ی شاتگان بجای تفنگ یا تپانچه:

در تحقیقی در خصوص صدمات اسلحه‌ی شاتگان در آلاباما، محققین دریافتند که از افرادی که در اقدام با خودکشی با اسلحه ناموفق بوده‌اند، 80 درصد از اسلحه‌ی دستی استفاده کرده‌اند، 15 درصد از تپانچه و فقط 5 درصد از شاتگان . با این حال اسلحه‌ی شاتگان برای نشانه روی بر عقب یا جانب سر که کشنده‌ترین نقاط سر برای نشانه روی هستند سخت‌تر است.

2. شلیک به مغز به جای بدن:

تحقیقات مقایسه‌ای از خودکشی با اسلحه نشان می‌دهد که افرادی که به سر شلیک می‌کنند بسیار کمتر از افرادی به شکم یا سینه شلیک می‌کنند زنده باقی می‌مانند. شلیک به سینه یا شکم با اسلحه‌ی دستی بدترین ترکیب ممکن است.
3. استفاده از اسلحه‌ای که درست کار کند و مهماتی که قدیمی نباشند. این مسأله به نظر واضح می‌آید، اما مهمات قدیمی می‌توانند سرعت مناسب در هنگام شلیک را بدست نیاورند. اسلحه‌ای که درست کار نکند نیز همین اثر را دارد. همچنین کالیبر اسلحه نیز مهم است، البته اگرچه مدرکی برای اینکه بیشتر بودن کالیبر اسلحه منجر به اثر گذارتر شدن می‌شود وجود ندارد اما احتمالاً اگر کالیبر خیلی کم باشد ممکن است جمجمه را سوراخ نکند.

نظر استون در مورد خودکشی با اسلحه ها

برای آن‌هایی که قصد دارند با نشانه روی بر سینه و با هدف به قلب خودکشی کنند،امکان کمانه کردن تیر توسط دنده‌ها وجود دارد. استون برای این مسأله نشانه روی زیر (یا بین) دنده‌های سمت چپ، با خط سیر تیر به سمت بالا به سمت وجه راستی گردن را پیشنهاد می‌کنند. حتی اگر صدمه‌ی مرگ آوری به قلب وارد نشود ، احتمال زیادی وجود دارد که یکی از آئورت‌ها یا ورید اجوف یا یکی از شریان‌های اصلی صدمه ببینند.
استفاده از شاتگان با نشانه روی بر روی سینه نیز احتمال کُشندگی را بیشتر می‌کند چرا که گلوله‌های آن پخش می‌شوند و می‌تواند حتی اگر درست نشانه روی نشده باشد صدمه‌ی شدیدی وارد کند.
برای آن‌هایی که به سر نشانه روی می‌روند، محبوب‌ترین قسمت شقیقه‌ی سمت راست است، و بعد از آن دهان و سپس پیشانی است.

محل شلیک در خودکشی با اسلحه ها

استون اشاره می‌کند که صدمات به ستون فقرات در جایی که ستون فقرات به جمجمه متصل می‌شود (در قسمت پشتی سر) به سرعت کشنده است، و می‌توان این حالت را با نشانه رفتن اسلحه در دهان کمی رو به پایین ، یا به سادگی قرار دادن اسلحه در پشت سر بدست آورد. او گمان می‌کند که نشانه روی در اینجا ، و با استفاده از اسلحه‌ی قوی می‌تواند کشنده‌ترین ترکیب ممکن خودکشی باشد. با این حال استفاده از شاتگان بر روی شقیقه یا از طریق دهان، و با استفاده از یک دست برای ثابت نگه داشتن شاتگان و دست دیگر برای کشیدن ماشه محتملاً حتی بیشتر موثر است.
شلیک به جلوی سر (پیشانی و ..) می‌تواند فقط به کورتکسهای مغزی صدمه بزند و مرگ آور نباشد، بنابراین نشان گرفتن در این قسمت محتملاً ریسکی‌تر است مگر اینکه به گونه‌ای نشانه روی شود که باقی قسمت‌های مغز را نیز صدمه برساند.

هشدار

به همین صورت، نشانه روی اسلحه در زیر چانه پیشنهاد نمی‌شود ، زیرا افراد تمایل دارند در هنگام کشیدن ماشه جاخالی بدهند، که این امر مسیر گلوله را تغییر می‌دهد و در نتیجه احتمال صدمه به مغز کاهش می‌یابد.
در خصوص خودکشی با اسلحه با انتخاب موارد ذیل بیشتر بخوانید:
قابل اعتماد بودن، خطرات عدم موفقیت، دیگران چه می‌یابند؟
و به هرکس که استفاده از اسلحه را برای خودکشی به جد در نظر گرفته است پیشنهاد می‌شود قسمت کمکم کنید را بخواند.

قابل اعتماد بودن

استفاده از اسلحه یکی از قابل اعتمادترین روش‌های خودکشی است. در نتیجه خودکشی با اسلحه‌ ها برای ژست خودکشی مناسب نیست. فقط آن‌هایی که 100 درصد مطمئن هستند که می‌خواهند خودکشی کنند باید این روش ( خودکشی با اسلحه‌ ها ) را استفاده کنند. توجه داشته باشید که درصد موفقیت این روش هنگامی که به سر شلیک شود بسیار بیشتر از سایر قسمت‌های بدن است.

تحقیقات

به رغم این، تحقیق فریرسون و لیپمان بر روی بازماندگان خودکشی با اسلحه‌ ها در آمریکا عنوان می‌کند که 80 درصد از تلاش‌ها بدون فکر قبلی صورت گرفته‌اند (یعنی از روی انگیزش ناگهانی این کار را کرده‌اند). یک روش قابل اعتماد اگر با عدم فکر قبلی توأم شود، ترکیب وحشتناکی است، و کسی شاید تعجب کند که بسیاری از آن‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند ممکن است درست به آن برای مدت بیشتری فکر نکرده باشند .

درصد موثر بودن

همانطور که در بخش کشنده‌ترین روش‌های خودکشی اشاره شد، مطالعات نشان می‌دهند خودکشی با اسلحه‌ ها 73 تا 92 درصد در رسیدن به مرگ موثرند. با این حال، استون از تحقیقات بر روی اقدامات ناموفق خودکشی با اسلحه عنوان می‌کند که شانس موفقیت اگر اسلحه به سمت شکم نشانه رود تا 50 درصد پایین می‌رود. شلیک به سر نرخ کُشندگی بیشتری دارند و اگر از شاتگان استفاده شود 90 درصد و یا بیشتر است.

خطرات عدم موفقیت

اگر اسلحه به سر شلیک شود، معمول‌ترین خطر از دست رفتن بخش‌های مهم مغز است. نشانه گیری اسلحه زیر چانه که شاتگان می‌تواند بخش‌های صورت را پخش کند و منجر به از شکل افتادگی، به اضافه‌ی سوراخی در نای شود و هنوز هم کشنده نباشد. شلیک به بخش جلویی سر ممکن است عملکرد مغز را معیوب کند (احتمالاً منجر به فلج شود) یا از لحاظ شخصیتی اثر بگذارد و با این وجود بخش‌هایی از مغز که فعالیت‌های بدنی را کنترل می‌کنند را دست نخورده باقی بگذارد. شلیک روی شقیقه ممکن است به مغز نخورد و از زیر آن بگذرد، اما عصب‌های بینایی را نابود کند و منجر به نابینایی شود. عواقب بعدی ناموفق بودن این روش معمولاً بسیار بد هستند.

هشدار

در خصوص آن‌هایی که به بخش‌های دیگر بدن شلیک می‌کنند، نتایج معمول از قبیل درد، عفونت، صدمه به معده یا روده‌ی بزرگ،صدمه به دیافراگم، کبد، طحال، آسیب به ریه، خون‌ریزی در سینه بر اثر خون‌ریزی داخلی اندام‌ها در سینه، صدمه به ستون فقرات (محتملاً منجر به فلج یا معلولیت) و سایر شکستگی‌های غیرفقراتی می‌باشد.

به هر صورت می‌توان گفت که عدم موفقیت با استفاده از این روش ( خودکشی با اسلحه‌ ها ) می‌تواند منجر به صدمات ناخوشایندی شود.

دیگران چه می‌یابند؟

برای آن‌هایی که جسد کسی که با خودکشی با اسلحه‌ ها اقدام به خودکشی کرده است را می‌یابند، این تصویر می‌تواند منجر به آسیب روانی شود. شلیک به سر یک سوراخ خروجی گلوله ایجاد می‌کند که احتمالاً خون و قطعات مغز و استخوان جمجمه را در فضای گسترده‌ای پخش می‌کند. همچنین بنا به اینکه اسلحه کجا نشانه روی شده باشد ، ممکن است از شکل افتادگی وحشتناک در چهره رخ دهد.

شلیک به سینه یا شکم حتی منجر به خون‌ریزی بیشتری می‌شوند، و در صورتی که بدن پیدا شود در حالت بسیار خونی‌ای دیده خواهد شد.

برای آن‌هایی که دوست دارند آن‌هایی که جسدشان را پیدا می‌کنند او را در حالتی آرام و بدون تصویری خشن، و خون‌آلود ببینند، این روش انتخاب خوبی نخواهد بود. تحقیقات سابق‌الذکر (مراجعه شود به قابل اعتماد بودن) عنوان می‌کند که استفاده از خودکشی با اسلحه‌ ها در بیشتر موارد از روی انگیزش ناگهانی صورت می‌گیرد، بنابراین به نظر می‌رسد کسانی که این روش را به عنوان روش خودکشی انتخاب می‌کند ، چندان به اثرات روانی بدی که برای آن‌هایی که جسد را پیدا می‌کنند ایجاد می‌شود فکر نمی‌کنند.

 

www.000webhost.com