دوره های بهبود شخصی

حرفه‌ی پزشکی احتمالاً در خصوص اینکه دوره های بهبود شخصی برای فردی که تمایل به خودکشی دارد ممکن است سودمند باشد با دیده‌ی تحقیر نگاه می‌کند . اما در حقیقت بعضی افرادی که این صفحه را می‌خوانند تا کنون روان درمانی یا دارو درمانی را امتحان کرده‌اند و با این وجود هنوز هم به خودکشی تمایل دارند. آن‌ها احتمالاً به دنبال چیزی جایگزین هستند تا تأثیر فوری بر بهتر شدن حالشان داشته باشد.

 

تجربه شخصی در مورد دوره های بهبود شخصی

تجربه‌های شخصی از دوره های بهبود شخصی خوب بوده است که بعضاً تأثیر مادام‌العمر داشته‌اند و بعضی دیگر شاید تأثیر کوتاه مدت داشته‌اند. اما حتی اگر این تأثیر کوتاه مدت باشد، ممکن است ناراحتی کنونی شما را مرتفع کنند و شما را قادر سازند تا زندگی شادتری را شروع کنید.

لیست ذیل به هیچ وجه یک لیست کامل از دوره‌های پیشرفت شخصی نیست. شاید صدها دوره‌ی بهبود شخصی وجود داشته باشد. با این حال ما تعدادی از دوره‌هایی که در خصوص آن شنیده‌ایم را لیست کرده‌ایم. فرایند هافمن و تونی رابینز احتمالاً معروف‌ترین این دوره‌ها می‌باشند و هردو شهرت خوبی دارند که در بسیاری از کشورها قابل دسترس هستند. بر روی فرایند هافمن به خصوص تعدادی مطالعات تحقیقاتی انجام پذیرفته است که نتایج بسیار مثبتی نشان داده است.

توصیه ما در مورد دوره های بهبود شخصی

به خاطر بسپارید که هر مقدار پولی که داشته باشید برای شما مفید نخواهد بود اگر بخواهید خود را بکشید، بنابراین چنین دوره‌هایی که شاید هزینه‌ی بالایی داشته باشند اما تاثیرات بلندمدتی بر قابلیت شما برای شاد زندگی کردن داشته باشد، ارزش دارد .

این فیلم را تماشا کنید( دوره های بهبود شخصی )

بله، قبل از اینکه حتی بخواهید از روش‌های سنتی برای بهتر شدن حالتان استفاده کنید، بهتر است این فیلم کوتاه (50 دقیقه‌ای) را تماشا کنید. اصرار می‌کنم که بروید و فیلم پسری که پوستش کنده می‌شود (لینک یوتیوب)در مورد زندگی جانی کندی را ببینید.

جانی در سال 2003 در سن 36 سالگی مرد. او یک بیماری ژنتیک حاد به نام اپیدرمولیز بولوزای دیستروفیک داشت که به این معنی بود که واقعاً پوستش با کم‌ترین تماس کنده می‌شد، و بدنش را با زخم‌های به شدت دردناک می‌پوشاند که در نهایت منجر به سرطان پوست می‌شد. به نظر می‌رسد این فیلم به سختی بتواند حال شما را بهتر کند…

توضیح فیلم پسری که پوستش کنده می‌شود

جانی در ماه آخر زندگی‌اش تصمیم گرفت با کارگردانی به نام پاتریک کالرتون کار کند تا زندگی و مرگش به صورت یک فیلم مستند درآید و نتیجه یک فیلم شد که در سال 2004 به نمایش درآمد که یک فیلم فاخر، درگیرکننده و داستانی شادی آور از یک مرد است. فیلم از واقعیت تلخ بیماری اپیدرمولیز بولوزا فرار نمی‌کند، و همچنین این فیلم نوعی تجلیل از زندگی در کمال خود است. با دیدن اینکه این مرد جوان چگونه شجاعانه خود را نشان می‌دهد و او چگونه ترتیبی می‌بیند تا با زندگی خود به رغم تمام رنجی که می‌کشد کنار بیاید، امیدوارم که شما با الهام بگیرید و مشکلات فعلی خود را در پرتویی دیگر بنگرید.

آنتونی رابینز و دوره های بهبود شخصی

آنتونی رابینز احتمالاً مشهورترین نویسنده و سخنران دوره‌های پیشرفت شخصی در جهان است. هدف او کمک به افراد در تغییر شکل کیفی زندگی‌شان است و هزاران نفر در سمینارهای او شرکت می‌کنند، یا کتاب‌های او را می‌خرند و به سی دی‌های او گوش می‌دهند.

آنتونی رابینز به بیش از 500 شرکت، پزشکان مشهور جهانی، افسانه‌های برنامه‌های سرگرمی، و قهرمانان ورزشی و تیم‌ها شامل قهرمانان ان بی ای آنتونیو اسپورس، قهرمانان تنیس اندری آغاسی و سرینا ویلیامز و قهرمان گلف گرگ نرمن مشاوره و راهنمایی می‌دهد.

تعریف یک زندگی خارق‌العاده چیست؟

به اندازه‌ی تعداد انسان‌های روی زمین زندگی خارق‌العاده وجود دارد. برای بعضی شاید بدست آوردن 5 میلیون دلار باشد. برای بعضی بدست آوردن 5 میلیون دلار و دادن آن به خیریه باشد. برای بعضی شاید فقط همسر یا مادر خوبی بودن باشد.

تعریف افراد از زندگی خارق‌العاده هرچه باشد، آن‌ها شایسته‌ی موفقیت هستند، حال در هر جهتی که می‌خواهند در زندگی پیش بگیرند. چالش این است که در جهان پیچیده‌ی امروز،راه موفقیت در امور آنقدر ساده است که گاهی به سادگی آنچه واقعاً می‌خواهیم را فراموش می‌کنیم و تمرکز خود را از دست می‌دهیم.

توصیه آنتونی رابینز

آنتونی رابینز اعتقاد دارد که برای بدست آوردن یک زندگی خارق‌العاده (زندگی‌ای که با شادی، موفقیت نهایی و رضایت خاطر همراه باشد)، ضروری است که افراد در محیط‌هایی از زندگی خود که برایشان بااهمیت ترین است پیشرفت کنند. آنتونی رابینز یک سیستم منحصر به فرد برای هرکسی که می‌خواهد زندگی خود را به قدم بعدی برساند کشف و اصلاح کرده است و آن شامل سه محیط اصلی می‌شود: 1. بدست آوردن تمرکز و وضوح 2. بدست آوردن بهترین ابزار برای حصول نتیجه و 3. باز کردن قفل آن چیزی که مانع شما می‌شود.

دوره های آنتونی رابینز در مورد دوره های بهبود شخصی

آنتونی رابینز یک دوره به نام «رها سازی قدرت درون» دارد که البته فقط یک یا دو بار در سال برگزار می‌شود. او دوره‌های دیگری نیز برگزار می‌کند که تا حدودی گران‌تر هستند. او کتاب‌ها، و مجموعه سی دی‌هایی دارد که می‌توان آن‌ها را به سادگی خرید. سی دی‌ها خصوصاً برای گوش دادن ساده هستند و می‌توانند بسیار موثر باشند.

تمام کارهای او شهرت خوبی دارند. او از برنامه ریزی‌های عصبی زبانی (NLP) و تکنیک‌های مربی گری زیادی استفاده می‌کند، و با قدرت زیادی آن‌ها را تحویل می‌دهد. بسیاری از افراد گفته‌اند که با شرکت در یکی از سمینارهای او زندگی‌شان متحول شده است.

برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به: www.tonyrobbins.com.

مدیتیشن و ریلکسیشن (مراقبه و تمدید اعصاب) به عنوان دوره های بهبود شخصی

بسیاری از افراد در خصوص مراقبه به عنوان یک روش درمانی برای فکر یا هوس به خودکشی مطلب نوشته‌اند. ممکن است بیش از اندازه ساده به نظر برسد اما در صورت استفاده از آنها در کنار سایر اشکال کمکی که در بخش آدرس دهی به مشکلات اشاره شده، ممکن است بسیار قدرتمند باشد. کتاب جان کابات زین ،زندگی فاجعه بار، به عنوان یک کتاب راهنما برای استفاده از مراقبه و آگاهی ذهنی کامل برای کاهش استرس استفاده شده است.

ایده‌ی اصلی مراقبه همچون یوگا

ایده‌ی اصلی مراقبه همچون یوگا رها ساختن تمام افکار منفی و شروع بر روی زمان حال است. انواع مختلفی از مراقبه وجود دارند که بعضی شمال تمرکز بروی یک شی خاص و سایرین شامل پاک ساختن ذهن و مشاهده‌ی ساده‌ی جریان فکر در ذهن می‌باشند.

تحقیقات بسیاری اثرات مثبت مراقبه را نشان داده‌اند. مراقبه در بسیاری از بیمارستان‌ها به عنوان ابزاری برای کاهش استرس به کار می‌رود. مراقبه همچنین می‌تواند برای افزایش سطح انرژی و تمرکز طی کار و امور روزانه به کار رود.

کلاس‌های مراقبه در بیشتر شهرهای بزرگ موجودند، اما بسیاری از اشکال مراقبه را می‌توان در خانه یاد گرفت و به عنوان یک روش به شدت قابل دسترس به کار برد. بعضی از انواع مراقبه این‌ها هستند:

مراقبه‌ی تعالی بخش

نوعی از مراقبه که در روز دو بار و به مدت 20 دقیقه انجام می‌پذیرد. برای انجام مراقبه‌ی تعالی بخش شما باید چشمان خود را ببندید و اجازه دهید بدن و ذهنتان در حالت روانی آرامش بخش و مسالمت آمیزی تعالی یابد.

کنترل تنفس

مشاهده و آگاه بودن از تنفس طی مراقبه است.

مراقبه‌ی تخلیه‌ی ذهن

احتیاج به صبر و تمرکز بر خالی کردن تمام افکار از ذهن و اجازه دان به ذهن برای استراحت دارد.

مراقبه‌ی گام زدن

حرکت بدنتان و نگه داشتن تمرکز بر چگونگی حرکت بدن است.

مراقبه‌ی آگاهی کامل

تمرکز بر روی آنچه در حال حاضر بر شما رخ می‌دهد و آگاه بودن از جریان فکر و احساسات شما در حال است. شما نباید خود را قضاوت کنید، بلکه باید ذهنتان را بر روی آنچه واقعاً احساس می‌کنید و چرایی آن متمرکز کنید.

مراقبه‌ی ساده‌ی مانترا

تمرکز ذهن شما بر روی صدا است. این مراقبه می‌تواند تکرار یک لفظ برای بارها و بارها باشد یا می‌تواند به سادگی شامل ایجادی نوعی صدا از خودتان یا استادتان باشد.

توصیه آلترناتیو

اگر مراقبه به کار شما نمی‌آید، مفهوم تمدد اعصاب را از دست ندهید، چون افسردگی مکرراً با استرس ، فشار و عصبانیت همراه است. بعضی اوقات فقط ایجاد تعهد برای آرام نشستن برای 10 دقیقه در روز تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. اگر سکوت مطلق کار نکرد، پس یک قطعه‌ی آرامش بخش از موسیقی را گوش دهید ، که در حالت ایده آل بی‌کلام باشد چرا که موسیقی باکلام به راحتی ذهن شما را پرت می‌کند. یا موسیقی‌های ریلکسیشن بر روی سی دی یا سایت‌های اینترنتی را امتحان کنید.

شاید اگر زندگی به شما خیلی فشار آورد ، رفتن به تعطیلات،ترجیحاً با کسی برای همنشینی را در نظر بگیرید و فقط مدتی از زندگی مرخصی بگیرید.

یوگا به عنوان دوره های بهبود شخصی

یوگا احتمالاً روش درمانی ای نیست که به شخصه انگیزش‌های خودکشی را از بین ببرد اما با همراهی سایر روش‌ های درمانی می‌تواند بسیار موثر باشد.موضوعی که بسیاری از افرادی در هنگام احساس تمایل به خودکشی احساس می‌کنند ، احساس مملو شدن زندگی از مشکلات است که شامل بسیاری از افکار می‌شود. یوگا با استفاده از حرکت همگام با تنفس و با از بین بردن تمرکز در گفتگوی نفس در یک فرد،قادر است که جریان مداوم تفکرات منفی را نابود سازد . یوگا همچنین تمرین ورزشی خوبی نیز هست.

توضیح

یوگا ممکن است اولین انتخاب فرد نباشد، خصوصاً اگر آن‌ها احساس کنند که چندان انعطاف پذیر نیستند. یوگا در سطوح بسیاری بسیار مفید است. اگر احساس می‌کنید که واقعاً خسته شده‌اید و هیچ انرژی‌ای ندارید، کلاس‌های یوگای مناسبی وجود دارند که بدون تلاش فراوان شما را به حرکت وامی‌دارند . یوگا ورزشی غیر رقابتی است، که برای افرادی با استانداردهای بالا ، غیر رقابت طلب یا کمال گرا مناسب است . یوگا در مورد راه است نه مقصد. و تمرینات تمرکز ذهنی یوگا برای افرادی که افسرده هستند می‌تواند بسیار با ارزش باشد.

کلاس‌های یوگا در بیشتر شهرهای بزرگ وجود دارند. چند نمونه از اساتید و سبک‌های مختلف یوگا را امتحان کنید

ورزش و سرگرمی به عنوان دوره های بهبود شخصی

مقالات و تحقیقات بسیار زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش می‌تواند به افراد کمک کند تا با افسردگی بجنگند. بر اساس سازمان سلامت روانی بریتانیا دامنه‌ای از دلایل برای اینکه ورزش می‌تواند افسردگی کمک کند وجود داردند:

  • ورزش باعث افزایش و آزادسازی مواد شیمیایی در مغز می‌شود که بر خلق و خوی ما اثر می‌گذارند و ما را شادتر می‌کنند.
  • ورزش به ما کمک می‌کند تا فعال‌تر شویم و افراد جدیدی را ملاقات کنیم. این مسأله ما را از احساس گوشه گیر بودن و نداشتن حامی دور نگه می‌دارد.
  • ورزش به هدف‌های جدید و معنایی از هدف می‌دهد. ما چیزی مثبت برای تمرکز و هدف قرار دادن داریم.
  • ورزش اعتماد به نفس ما را افزایش می‌دهد، و می‌تواند روشی که ما در خصوص خودمان نگاه و احساس می‌کنیم را تغییر دهد.

توصیه

البته، افراد افسرده معمولاً احساس نداشتن انرژی میکنند، و ورزش آخرین چیزی است که آن‌ها احساس می‌کنند دوست دارند انجام دهند. که برای همین باید چیزی مفرح پیدا کنند و به آرامی شروع کنند. ورزش لزوماً نباید در ورزشگاه یا باشگاه باشد، ورزش می‌تواند رقص، پیاده روی، شنا ، یوگا یا هر ورزش دیگر باشد. یکی از جملات مورد علاقه‌ی آنتونی رابینز این است که «حرکت احساس را برمیانگیزاند»، و پیغام ان این است که هرچه حرکت در یک فرد کمتر باشد، او احساس بدتری خواهد داشت.

نتیجه

بنابراین حتی برای کسی که احساس کند که حتی نمی‌تواند از رختخواب بلند شود، انجام پیاده روی معمول یا انجام هر کاری که دوست دارد یا ندارد می‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند.

صرف نظر از اینکه که چه ورزشی می‌کنید، تلاش کنید که سرگرمی یا علاقه‌ی خود را دنبال کنید. حتی وقتی افسرده هستید و اگر هیچ مشوقی برای انجام آن‌ها ندارید، به هر صورت آن‌ها را انجام دهید ، خصوصاً اگر این کارها باعث شود که شما در جمع و با افراد دیگر باشید. احتمالاً احساس بسیار بهتری در خارج از خانه و در حال انجام کاری دارید تا اینکه در خانه فقط با افکار خود تنها بنشینید .

مذهب به عنوان دوره های بهبود شخصی

در قسمت کمکم کنید به معنای زندگی اشاره کردیم و در بسیاری از مذاهب معنای زندگی خدمت به خداست. گرچه خیلی ها آدم مذهبی‌ای نیستند، با این حال شکی وجود ندارد که بسیاری از افراد معنای زندگی را از طریق مذهب درمییابند. به همان طریقی که مراقبه می‌تواند ذهن آدمی را از تمرکز بر روی مشکلات دور نگه دارد ، دعا نیز همین کار را میکند، و در نتیجه همین مزایا را دارد و ذهن را از افکار منفی نگه می‌دارد و به زندگی معنا می‌بخشد.

کنار گذاشتن زمانی برای دعا و انجام امور و مناسک مذهبی دین خود ،و نزدیکتر شدن به گروه‌های مذهبی ، می‌تواند نتایج عملی بسیار مطلوبی داشته باشد. بیشتر مذاهب از افراد جدید استقبال می‌کنند. برای هر کسی که احساس گوشه گیر بودن و تنها بودن یا احساس افسردگی می‌کند، این مسأله، یعنی پذیرفته شدن در یک جمع جدید، جایی که مردم با امید دوستی خود را نشان می‌دهند ، می‌تواند بسیار با ارزش باشد و کمک بزرگی باشد.

نتیجه

بنابراین برای هرکسی که از مذهب بیزار نباشد، ممکن ست برقرار ارتباط با مسجد محل ، هیأت ،کلیسا یا … و دیدن اینکه چگونه می‌تواند درگیر شد می‌تواند مفید باشد. تجربه‌ی شخصی ما از رهبران مذهبی این است که آن‌ها افراد با احساسی هستند، و به شدت تلاش می‌کنند تا هرکسی در جمع خودشان را کمک کنند. به نظر من اگر کسی کمی دلایل پشت این برقراری ارتباط را برایشان توضیح دهد، این افراد به شدت سخت تلاش خواهند کرد تا به او کمک کنند.

تغذیه

اگر کسی یک عالمه قرص جلوی شما بگذارد و به شما بگوید اگر هم اکنون آن را بخورید احساس شادی خواهید کرد، چه خواهید کرد؟ احتمالاً آن را امتحان خواهید کرد. تجویز دارو های ضد افسردگی بر اساس تحقیقاتی است که بیان می‌کنند افرادی که از افسردگی رنج می‌برند سطوح پایین‌تری از مواد شیمیایی خاصی مغز دارند (مراجعه شود به دارودرمانی)

تحقیقات بسیاری در خصوص رابطه‌ی تغذیه‌ی و افسردگی وجود دارد. تغذیه‌ی سالم باعث کاهش افسردگی می‌شود.

نتیجه

البته این به این معنا نیست که هیچ راه دیگری برای جستجوی این مسأله که چگونه تغذیه و مکمل‌های غذایی در سطح انرژی یا خلق و خوی شما تأثیر می‌گذارند وجود ندارد، و شما می‌توانید با یک متخصص تغذیه در این خصوص مشورت کنید.

www.000webhost.com