خودکشی در اسلام

به دلیل اینکه اکثریت مخاطبین این سایت پیروان دین اسلام هستند موضوع خودکشی در اسلام را در اینجا با توجه به آیات و روایات شرح می‌دهیم. با این وجود این سایت هیچگونه دیدگاه مذهبی در مورد خودکشی نداشته و این مطلب تنها به دلیل پرسش‌های مکرر مخاطبین ایجاد شده است.

مطالب این قسمت برگرفته ازویکی‌پدیا می‌باشد.

خودکشی در اسلام در آیات قرآن

در اسلام و دیگر دین‌های ابراهیمی خودکشی گناه کبیره محسوب می‌شود که با ارتکاب آن روح فرد در دنیای دیگر حق زندگی نخواهد داشت. طبق آیه‌ای در قرآن:

“و خود را مکشید؛ چراکه خداوند بخشنده‌ترین است بر شما.”

—  سوره شماره ۴ قرآن نساء، آیه ۲۹

خودکشی در اسلام در روایات

بیش‌تر روحانیان مسلمان خودکشی و حمله انتحاری را حرام اعلام کرده‌اند.

ابو داوود چنین می‌گوید: «این حرام دانستن خودکشی و حمله انتحاری به طور مساوی نشان از سنت‌های اسلامی در برخورد با این دو معقوله دارد و نشان می‌دهد خودکشی از هر نوعش که باشد در این دین تحریم شده است.» عالمان این دین تأکید دارند که حلمه انتحاری غیرشرعی است و هیچ ربطی به اسلام ندارد.

همچنین احادیث (گفته‌های حضرت محمد را حدیث و جمع واژه‌ای آن را احادیث گویند) گوناگونی در تحریم خودکشی وجود دارد. به طور مثال:

ابوهریره نقل می‌کند: پیامبر گفت: “کسی که خود را از راه حلق آویز کردن می‌کشد، در آتش جهنم هم به همان صورت حلق آویز تا ابد باقی می‌ماند و همچنین است کسی که خود را با خنجر می‌کشد.”

— صحیح بخاری, ۲:۲۳:۴۴۶

و باز از ابوهریره چنین نقل است که: پیامبر گفت: “هرآنکه خود را به عمد از کوهی پایین افکند تا بمیرد، در آن دنیا به آتش جهنم افتد و تا ابد در آنجا بسوزد و هرآنکه با خوردن سم خود را بکشد، در آن دنیا آن سم را با خود به جهنم برد و در آتش جهنم خورد و تا ابد در آن بسوزد و هرآنکه خود را با سلاحی فلزی از پای درآورد، در آتش جهنم نیز آن سلاح به همراهش باشد و به خود ضربه زند و تا ابد در آتش جهنم بسوزد.”

—  صحیح بخاری, ۷:۷۱:۶۷۰

به علاوه از امام جعفر صادق، شمشین امام شیعیان نقل است که:

ابی ولید گفت من از ابا عبدالله حسین (ع)  شنیدم که می‌گفت: “هرکه خود را به عمد بکشد، تا ابد در آتش جهنم بسوزد. ”

 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به منبع علمی تجربی خودکشی خوش آمدید

سالانه بیش از 20 میلیون اقدام به خودکشی در سرتاسر جهان اتفاق میافتد اما تنها نزدیک به یک میلیون آنها به مرگ می انجامد.

مابقی رنج روانی و عواقب جسمانی غیرقابل جبران را تجربه میکنند. پس اکیدا توصیه میشود مطالب ارجاع داده شده در سایت به خصوص بخش کمکم کنید و امروز زنده ماندن را مطالعه کنید.