روش‌های خودکشی، آمارها و پیشگیری

ریسین (به انگلیسی: Ricin) ماده‌ای بسیار سمی می‌باشد که حتی مقدار اندکی از آن به اندازه چند دانه نمک خوراکی می‌تواند انسان بالغ را از پای در آورد.

ریسین

ریسین

این سم بسیار خطرناک از گیاه کرچک تهیه می‌شود. به طور کلی این ماده به شکل گرد سفید رنگ بوده و در صورتی که به غبار تبدیل شود و وارد آب یا غذا گردد، غیر قابل تشخیص است. اثر سمی رایسین هزار برابر بیشتر از سیانور می باشد، همچنین این سم از طریق استشمام، خوردن و تزریق عمل می کند.

تولید

ریسین از دانه های کرچک استخراج می گردند گیاهی که از آن روغن های کرچک استخراج می شوندروغن کرچکی که از دانه های کرچک استخراج می گردد برای مدت طولانی به عنوان مسهل و روغن نرم کننده برای ماشین ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

برای مدت طولانی دانه های کرچک که دارای ریسین می باشند به عنوان پتانسیل دانه های سمی شناخته می شده استبا استفاده از فشار پرس روغن کرچک از دانه های کرچک استخراج می شده است و سپس سم ریسین از این روغن مورد تخلیص قرار می گرفته است.

ریسین یک سم گیاهی است نظیر تتانوس ، بوتولیسم ، دیفتری و یکی از سمی ترین پروتئین هایی است که تاکنون شناخته شده است و به اندازه ی میلی گرم دارای قدرت کشندگی یک انسان بالغ را داراست.

ریسین و نامشخص ماندن علت مرگ پس از فوت

ریسین در جنگ جهانی اول به عنوان یک سم و عامل شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت که به خوبی می توانست فرد را بدون هیچ نشانه ای بکشد.

در صورت بدست نیامدن مدارکی دال بر مصرف این سم تشخیص علت مسمومیت و مرگ در بیمارستان و پزشکی قانونی از طریق آزمایش و کالبدشکافی تقریبا غیرممکن است.

ساختار مولکولی ریسین و عملکرد آن در سلول ها

ریسین یک سم هترودیمری دوبخشی نامتقارن است ملکول های ریسین از دو بخش ساخته شده اند یک بخش ، زیر واحد غیر فعال کننده ی ریبوزوم است که تحت عنوان زنجیره ی شناخته می شود و زیر واحد دیگر لکتین متصل شونده به کربوهیدرات است که تحت عنوان زنجیزه ی بتا شناخته می شود.

زنجیره ی بتا لکتین ، یک لخته کننده است که به سلول متصل شده و زنجیره ی ای سلول را می کشداین دو پروتئین در حضور یکدیگر به خوبی فعالیت می کنندیک رشته باعث اتصال پروتئین به سلول شده و دیگری سلول را می کشد.

تعیین دز و زمان تاثیرگذاری آن

در دز های پایین ، ریسین تنها باعث آسیب به دستگاه تغذیه می گردد.اما اگر مقدار یک میلی گرم آن به صورت خالص از طریق دهان وارد شود می تواند یک فرد بالغ را بکشد و زمانی که به صورت ریز ذرات استنشاق شود می تواند باعث تغییرات پاتولوژیک ظرف ساعت و باعث علائم تنفسی ظرف 36 تا 72 ساعت گردد.

زمانی که ریسین بلعیده شود، ریسین می تواند منجر به اختلالات دستگاه گوارشی گردیده و همچنین انقباض رگ ها و مرگ گردد.

علائم مسمومیت

علائم آلودگی با ریسین می تواند منجر به دردهای ناحیه ی پایینی شکم و … گردد  و در طول یک تا دو روز منجر به تب همراه با از دست دادن آب و کاهش فشار خون گردد.

اموزش ساخت سم ریسین خرید سم ریسین

اموزش ساخت سم ریسین

به عنوان یک سم آرام عمل می کند و از سنتز پروتئین ها جلوگیری می کند و باعث از بین رفتن کل بدن می شود زیرا پروتئین های اساسی دیگر نمی توانند جایگزین شوند.

روش ساخت سم ریسین

اکثر متود های ارائه شده برای تخلیص این سم بر مبنای حذف لیپیدهای روغن استخراج شده از دانه های کرچک می باشدکه در این جا با استفاده از یک هگزان آلی نظیر هپتان و یا استون از ترکیب روعنی لیپید زدوده می شودسپس کیک موجود با محلول بافری که پی اچ آن تحت کنترل می باشد. به طور کلی استخراج این سم از عصاره ی روغنی آن دارای سه مرحله ی پایه ای می باشد.

ابتدا عصاره ای از دانه های سالم کرچک تهیه می گردد که شامل 45 تا 50 درصد روعن و 12 تا 16 درصد پروتئین می باشد، تا درصد آن کربوهیدرات می باشد ، 23 تا 27 درصد آن فیبر و درصد آن ضایعات می باشد.

طرز تهیه سم ریسین :مرحله ی لیپید زدایی

در این مرحله با استفاده از یک هگزان نظیر استون یا بنزن بافت لیپیدی همراه با مجموعه ی استخراج شده شستشو می گردد.

مرحله ی استخراج 

در این مرحله استون جدا سازی و حذف می گرددترکیب غنی از ریسین پر از روغن کرچک به عنوان ماده ی اولیه برای استخراج این سم مورد استفاده قرار گرفت.که در این مرحله ریسین با استفاده از یک حلال جدا سازی گردیده و سپس ریسین مورد بازفراوری قرار می گیرد.

 سپس ضایعات باقی مانده از کیک فیلتر شده برای استخراج ریسین با استفاه از گرما دهی تا دمای 100 تا 125 درجه برای مدت زمان الی ساعت قرار می گیرد.

سوالات، نظرات و انتقادهای خود را از طریق فرم زیر یا از طریق پیام‌رسان تلگرام و یا مستقیما به ایمیل ما ارسال کنید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب این سایت مخصوص افراد 18 سال به بالا می‌باشد. لطفا قبل از ادامه دادن سن خود را تایید کنید. ضمنا اکیدا توصیه می‌شود بخش کمکم کنید و امروز زنده ماندن را مطالعه کنید.